Cynthia Cooper

Cynthia Cooper

PracoviskoWorldCom
Dátum prípadujar 2002

“Dôležité je pozrieť sa hlboko do svojho vnútra a nájsť svoju odvahu, hoci to nie je vždy ľahké. Moja mama mi vždy hovorila, aby som sa nikým a ničím nenechala v živote zastrašiť. Tým sa riadim celý život a pomohlo mi to aj v mojej práci.“

Aj radová účtovníčka môže odhaliť podvod v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Stačí trochu odvahy a osobnej zodpovednosti. Taký je aj príbeh Cynthie Cooperovej.

Cynthia Cooper pracovala ako účtovníčka v telekomunikačnej spoločnosti WorldCom takmer desaťročie a vypracovala sa na viceprezidentku interného auditu. Keď za ňou na jar 2002 prišiel jej podriadený s tým, že nevie nájsť faktúry alebo iné dokumenty, ktoré by vykryli vyše polmiliónové výdavky spoločnosti, pustili sa spoločne do práce. Odvážna práca účtovníkov pod vedením Cynthie Cooperovej nakoniec viedla k odhaleniu dovtedy najrozsiahlejšieho finančného podvodu v hodnote 3,8 miliardy dolárov a priviedla firmu do bankrotu.

Tím pod vedením Cooperovej preukázal nevídanú oddanosť zodpovednému prístupu k svojej práci. Cesta k ich odhaleniam bola mimoriadne tŕnistá, častokrát museli prekonávať prekážky zo strany nielen nadriadených, ale aj kolegov, ktorí, hoci možno neschvaľovali účtovníctvo WorldComu, sa báli, že prídu o svoju prácu.

V obave o svoju vlastnú budúcnosť členovia Cooperovej tímu pracovali častokrát v tajnosti, v noci a počas voľna. S podozreniami sa obrátila aj na externého audítora, no ten jej len odsekol, že firma praktiky, o ktorých hovorí, schválila. Cynthia Cooperová sa však nedala odbiť, ani potom, čo jej finančný riaditeľ celej spoločnosti povedal, aby svoje snaženie oddialila aspoň o ďaší kvartál.

Cooperová si zaumienila zistiť, čo stojí za finančnými nezrovnalosťami spoločnosti, hoci jej takúto prísnu kontrolu nikto nenakázal. Rozhodla, že jej oddelenie vykoná audity a pod lupu si zoberie všetky finančné údaje, ktoré spoločnosť zverejňuje. A to bez schválenia finančným riaditeľom.

Koncom júla už mnohí vysokopostavení funkcionári spoločnosti vedeli, že je zle. Keď na zasadnutí predstavenstva predostrel účtovnícky tím svoje závery, dostal finančný riaditeľ víkend na to, aby mohol tento škandál vysvetliť. Nepomohlo a z firmy dostal výpoveď.

Na ďalší deň zasiahol najväčšiu svetovú burzu s cennými papiermi na Wall Street nečakaný šok. WorldCom oznámil, že svoje príjmy umelo navýšil o 3,8 miliardy dolárov a firmu čakal pád. Ďalšie vyšetrovanie, ktoré už viedli americké úrady, dokonca preukázalo, že hodnota tohto podvodu sa šplhá až k 11 miliardám dolárov.

Cynthia Cooperová sa viackrát svojim blízkym zverila, že šetrenie pochybných finančných machinácií vo firme, kde pracuje takmer desaťročie, ju hlboko trápi. Vyrastala neďaleko sídla tejto spoločnosti, do WorldComu dokonca časť svojich úspor investovali aj jej rodičia. Presvedčenie o správnosti svojho konania však pre ňu bolo silnejšie.

”Keby som sa mala rozhodnúť opäť, spravila by som to znovu. Dostala som sa na križovatku, z ktorej viedla len jedna správna cesta.”

Cynthia Cooper

Cynthia Cooperová dnes vedie vlastnú účtovnícku firmu v meste Brandon, Mississippi. O svojej práci na tomto megapodvode napísala úspešnú knihu a vďaka svojej odvahe sa stala aj jednou z osobností roka 2002 časopisu Time.