Daniel Ellsberg

Daniel Ellsberg

PracoviskoRAND Corporation
Dátum prípadu1969

“Nesmiete si myslieť, že nemôžete nič spraviť – môžete povedať pravdu.”

Vďaka statočnosti Daniela Ellsberga sa nielen verejnosť, ale aj Kongres USA v roku 1971 dozvedela, ako americká vláda klamala a zavádzala ohľadom vojny vo Vietname.

Po vyštudovaní Harvardu a niekoľkoročnej kariére v americkom námorníctve, začal v 50-tych rokoch minulého storočia Ellsberg pracovať v RAND Corporation, jednom z najväčších think-tankov na svete. Hoci bol bývalý vojak, Elsberg bol zarytý odporca vojny vo Vietname a aj počas svojej práce v RAND-e sa pravidelne zúčastňoval mierových protestov.

V roku 1969 sa Ellsberg vďaka svojej práci v RAND Corporation dostal k tajným vládnym dokumentom, ktoré sa neskôr preslávili ako tzv. “Pentagon Papers”. Išlo o dokumenty, ktoré si dal pripraviť americký minister obrany Robert McNamara ako spísanie histórie vojny vo Vietname. No tieto dokumenty zároveň dokazovali, že vlády viacerých amerických prezidentov zámerne a dlhoročne zavádzali verejnosť aj americký Kongres ohľadom vojny vo Vietname. Dokazovali, že skutočným zámerom nebolo pomôcť Južnému Vietnamu, ale vytvoriť strategickú protiváhu Číne v regióne. Tiež vyšlo najavo, že americká armáda podnikala viaceré bombardovania a pozemné útoky, o ktorých verejnosť nevedela.

Ellsberg spravil kópie týchto dokumentov a obrátil sa na viacerých vplyvných ľudí, vrátane mnohých senátorov, aby sa zasadili o zastavenie nezmyselnej vojny vo Vietname. Po dvoch rokoch neúspechov sa Ellsberg obrátil na médiá. Zverejnené dokumenty okamžite získali obrovskú mediálnu pozornosť. O tom, že Ellsberg trafil klinec po hlavičke, svedčila aj prudká reakcia americkej vlády – denníku The New York Times zakázala publikovať tieto dokumenty. Noviny sa samozrejme obrátili na súd a tento spor musel riešiť až Najvyšší súd. V tom čase však dokumenty už publikovali všetky relevantné americké médiá.

“Existujú dva druhy odvahy. Milióny ľudí sú odvážni, vedia zodvihnúť zbraň a bojovať, ako to vidíme vo Vietname či v Iraku. Ale keď má človek riskovať svoju prácu, alebo oponovať štátnemu zriadeniu, tak sa ukazuje, že takáto odvaha je extrémne zriedkavá.”

Daniel Ellsberg

Po zverejnení dokumentov sa pre Ellsberga začalo peklo. Bol obvinený zo špionáže, krádeže, konšpirácie a hrozilo mu neuveriteľných 115 rokov väzenia.

“Cítil som, že ako Američan a ako zodpovedný občan sa už nemôžem ďalej spolupodieľať na zatajovaní týchto informácií pred americkou verejnosťou. Spravil som to na vlastné riziko a som pripravený čeliť všetkým následkom tohto rozhodnutia,” vyhlásil Ellsberg v reakcii na svoje obvinenia.  

Spor trval dva roky a skončil sa v prospech Ellsberga. Súd ho oslobodil, hoci dôvody na jeho oslobodenie boli prinajmenšom neobvyklé. Počas procesu totiž vyšlo najavo, že Ellsberg bol dlhodobo nezákonne odpočúvaný. Navyše na rozkaz Nixonovej vlády sa niekoľko mužov vlúpalo do kancelárie Ellsbergovho lekára, aby získali informácie o jeho psychickom stave, ktoré chceli neskôr použiť na jeho diskreditáciu. Vzhľadom na nezákonnosť spôsobu získavania dôkazov súd Ellsberga oslobodil.

O Ellsbergovom charaktere vypovedá aj ďalší zaujímavý fakt. Počas jeho súdneho procesu vyšlo najavo, že mu v minulosti za jeho mlčanie boli ponúkané rôzne lukratívne pozície – napríklad pozícia riaditeľa FBI. Ellsberg však tlakom ani pokušeniam nepodľahol. Jeho príbeh dodnes slúži ako pozitívny príklad pre všetkých, ktorí sa boja, že boj s politickým establišmentom je vopred prehratý.

Aj po skončení vojny vo Vietname pokračoval Ellsberg v politickom aktivizme. Protestoval proti vojne v Iraku, verejne podporoval aj napríklad Edwarda Snowdena či ďalších whistleblowerov. V roku 2012 založil “Freedom of Press Foundation”.