Dáša Michalcová

DÁŠA MICHALCOVÁ

PracoviskoSlovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice
Dátum prípadu2015

„Prišla som o svoju prácu a niektorých priateľov, ale neľutujem to. Už som sa na to rozkrádanie jednoducho nemohla pozerať. Časom som si uvedomila, že nebojujem len proti jednej osobe, ale proti celému chorému systému. Išla by som do toho znova.“

Dáša Michalcová niekoľko rokov upozorňovala svojho zamestnávateľa, Slovenské národné múzeum (SNM), na možné nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami na Bojnickom zámku. Podľa medializovaných informácií malo ísť o zákazky pre firmy s jedným majiteľom v hodnote rádovo státisícov eur. 

Pani Michalcová sa so svojím podozrením obrátila priamo na generálneho riaditeľa SNM Viktora Jasaňa, ktorý vo februári 2015 poveril hlavnú kontrolórku SNM Danielu Nehézovú podozrenie preveriť.

A kontrolórka zásadné nedostatky vo verejnom obstarávaní potvrdila. Malo ísť najmä o fiktívne faktúry či nedostatky pri preplácaní faktúr. Závery jej kontroly však neboli prerokované v pôvodnom termíme, až v auguste mala kontrolórka, podľa vlastných slov pod tlakom, na ministerstve kultúry podpísať upravené výsledky kontroly, čo ministerstvo kultúry odmieta.

Kontrolórka Nehézová podala trestné oznámenie z dôvodného podozrenia na marenie výkonu kontroly, no polícia po vypočutí jediného svedka, riaditeľa múzea Jána Papca, prípad odložila.

V máji 2015 už bola daná výpoveď z organizačných dôvodov pani Dáši Michalcovej. Nenechala to však tak a obrátila sa na súd a na Nadáciu Zastavme korupciu, ktorá jej sprostredkovala právne služby advokátskej kancelárie Dentons Europe CS LLP.

Sudkyňa Okresného súdu Prievidza Eva Kiššová v októbri 2016 vyniesla rozsudok vo veci neplatnosti skončenia pracovného pomeru pani Dáši Michalcovej. Sudkyňa uverila, že organizačná zmena, ktorá bola formálnym dôvodom výpovede, bola len zdanlivá. Skutočným dôvodom, prečo pani Michalcová prišla o prácu, mal byť fakt, že bola pre vedenie múzea nepohodlná.