Edward Snowden

Edward Snowden

PracoviskoNSA
Dátum prípadujún 2013

“Hovorí sa, že žijem v Rusku. To je ale malé nedorozumenie. Ja žijem na internete.”

V roku 2003 vstúpil do armády a chcel bojovať v Iraku. No nešťastné zlomeniny oboch nôh počas výcviku predčasne ukončili jeho vojenskú kariéru. Snowden neskôr pracoval ako technický poradca pre CIA a ako pracovník subdodávateľských firiem americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), kde sa vypracoval na experta kybernetickej kontrarozviedky.

V máji 2013 po tom, ako sa vzdal svojej práce v zariadení NSA na Havaji, odletel Snowden do Hong Kongu. Následne, v júni 2013 odhalil novinárom Glennovi Greenwaldovi, Laure Poitras a Ewenovi MacAskillovi prísne tajné dokumenty, ktoré si ešte ako pracovník amerických agentúr skopíroval.

Dodnes sa nevie, koľko dokumentow Snowden vlastne zverejnil. Posledné americké odhady hovoria o vyše 1,7 milióne dokumentov, čo pôvodne odhadovalo aj americké ministerstvo obrany.

Tajné dokumenty odhalili doposiaľ nevídaný masový zber dát o online komunikácii naprieč celým svetom. Snowden zverejnením najtajnejších informácií svetu ukázal programy, ktorými  americká, britská, kanadská, novozélandská či austrálska vláda sledujú elektronickú komunikáciu miliónov ľudí. Prvým odhaleným programom bol PRISM, ktorý dovoloval nahliadnuť do osobných Yahoo či Google profilov. Podľa správy z The Washington Post z júla 2014 boli až 90% všetkých sledovaných osôb sporiadaní občania, ktorí neboli podozriví zločinci. Snowdenove dokumenty priniesli na svetlo sveta aj šokujúce informácie o tom, ako americká vláda špehovala členov viacerých svetových vlád, napríklad aj nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú.

Snowden sa podľa vlastných slov niekoľkokrát obracal na svojich nadriadených s vážnymi pochybnosťami a výčitkami ohľadom protiústavnosti konania bezpečnostných agentúr. V marci 2014 Snowden vo svojej výpovedi pred Európskym parlamentom tvrdil, že pred odhalením tajných informácií podal správu desiatim nadriadeným, ktorí nekonali.

Snowdenovu identitu zverejnil The Guardian na jeho vlastnú žiadosť v júni 2013.

“Neurobil som nič zlé. Nemám sa prečo skrývať,” vyhlásil vtedy Snowden.

Dodal, že odhalením svojej identity ochráni aj svojich kolegov pred obvineniami z vlastizrady.

Podľa vlastných slov chcel Snowden ukázať whistleblowerom na celom svete, že môžu vyhrať.

“Ja som už vyhral. V momente, ako mohli novinári slobodne vykonať svoju prácu, sa moja snaha vyplatila. Ja som nikdy nechcel zmeniť spoločnosť. Chcel som dať spoločnosti šancu, aby sa rozhodla, či sa zmení. Chcel som len, aby verejnosť videla a mala šancu zmeniť to, akým spôsobom je ovládaná.“

Edward Snowden

V decembri 2013 federálny sudca Richard Leon označil masový zber dát, ktorý preukázal Edward Snowden, za pravdepodobne protiústavný.

„Konal som tak, ako som konal, lebo som veril, že masový sledovací program NSA sa pred ústavou obhájiť nedá, a že verejnosť si zaslúži, aby sa o takýchto otázkach rozhodovalo na otvorenom, demokratickom súde. Program, ktorý v minulosti schválil americký súd pod rúškom tajomstva, bol dnes verejne odsúdený za porušovanie práv Američanov. Je to prvý krok z mnohých,” tvrdil Snowden.

Krátko po Snowdenových odhaleniach ho americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo zo špionáže a krádeže vládneho majetku. Pár dní na to utiekol do Moskvy, kde dostal dočasný azyl.

Edward Snowden žije dodnes na nezverejejnenom mieste v Rusku a hľadá trvalý azyl v krajinách celého sveta.