Frank Serpico

Frank Serpico

PracoviskoN.Y.P.D.
Dátum prípadu1967

„Boj proti korupcii nie je ľahký. Nikdy nebol a ani nikdy nebude. Vyberá si svoju daň nielen na nás, ale aj na našich rodinách, priateľoch a najmä na našich deťoch. No verím, že túto cenu za svoju dôstojnosť sa oplatí zaplatiť.“

 

Francesco Vincent „Frank“ Serpico bol americký dôstojník policajného zboru mesta New York (New York City Police Department, skrátene N.Y.P.D.). Bol to prvý policajt v histórii newyorskej polície, ktorý ohlásil rozšírené korupčné praktiky polície a následne v prípade aj otvorene svedčil.

Frank Serpico začal pracovať v policajnom zbore ako strážnik v roku 1959. Od roku 1962 pracoval ako policajt v civile v Brooklyne a Bronxe, pričom jeho úlohou bolo vyšetrovať vydieračské praktiky miestnych zločineckých skupín. Paradoxne, jeho najväčší “úlovok” nepochádza z radov kriminálnikov, ale spomedzi jeho kolegov policajtov. Práve v tom čase totiž Serpico narazil na obrovskú korupčnú mašinériu v policajnom zbore.

Už v roku 1967 priniesol množstvo vierohodných dôkazov, ktoré potvrdzovali rozsiahlu systémovú korupciu v radoch newyorskej polície, no jeho obvinenia nemali žiadnu odozvu.

O tri roky neskôr zverejnili The New York Times na svojej titulnej strane príbeh policajta, ktorý vie o korupčných praktikách v newyorskej polícii. Po masívnej medializácii sa ľady pohli a starosta John V. Lindsay vytvoril päťčlenný tím známy ako “Knappova komisia”, ktorý mal za úlohu Serpicove obvinenia vyšetriť.

Aj po tom, ako Serpico vzniesol obvinenia proti vlastným kolegom, zotrval na poste policajta. Medzi svojimi kolegami však nebol príliš populárny a v roku 1971 sa zúčastnil policajnej razie, pri ktorej takmer prišiel o život.

Na protidrogovej razii v Brooklyne Serpica jeho kolegovia vyslali ako prvého a počas kľúčovej situácie zákroku mu odmietli kryť chrbát. Franka postrelili do tváre, guľka ho zasiahla tesne pod okom a vyšla von cez čelusť. Jeho partneri však odmietli poslať do centrály hlásenie, že bol postrelený policajt. Až náhodný okoloidúci nahlásil postreleného muža a privolal sanitku. Guľka zasiahla sluchový nerv, čím Frank ohluchol a od tohto incidentu trpel aj chronickými bolesťami. Pokoja sa mu nedostalo ani na nemocničnom lôžku, kde bol obťažovaný zo strany policajtov neustálymi kontrolami.

Okolnosti postrelenia Serpica boli pomerne nejasné. Dodnes je otázne, či to nebola premyslená pasca zo strany kolegov, ktorí sa mu chceli pomstiť za jeho nezlomnosť v boji s korupciou. Tieto pochybnosti sa však nepotvrdili, keďže nikdy nedošlo k formálnemu vyšetrovaniu.

Ani zranenie však Serpica neodradilo od boja za spravodlivosť. Len pár mesiacov po postrelení už Serpico svedčil proti poručíkovi, ktorý bol obvinený z brania úplatkov od hazardných hráčov.

V roku 1972 odišiel Frank Serpico do dôchodku. V tomto čase už bol ocenený medailou za statočnosť, no žiadnej pocty sa nedočkal. Podľa jeho vlastných slov mu medailu odovzdali len tak, ponad stôl ako „balíček cigariet“.

Dnes Serpico stále ostro vystupuje proti korupcii v policajnom zbore a osobne sa angažuje v rôznych prípadoch. Tiež pomáha odvážnym jednotlivcom, ktorí sa snažia aj za cenu ohrozenia bojovať s korupciou.

Výsledkom Serpicovho snaženia sa N.Y.P.D. výrazne zmenilo. „Dnešný postoj ľudí na oddelení je odmietať systémovú korupciu, ktorá bola pred 40-timi rokmi bežnou praxou,“ vysvetlil Michael Armstrong, ktorý bol členom Knappovej komisie a neskôr predsedom Komisie pre boj s korupciou.

Príbeh odvážneho policajta od jeho zverejnenia si získal celosvetovú pozornosť. V roku 1973 sa predalo viac ako 3 milióny výtlačkov z biografie „Serpico“, ktorú napísal Peter Maas. Následne bol príbeh sfilmovaný režisérom Sidney Lumetom. Hlavnú hereckú rolu stvárnil veľmi hodnoverne Al Pacino a získal za ňu Zlatý glóbus, ako aj nomináciu na Oscara.

Po Serpicovi je tiež pomenovaný počítačový program, ktorý slúži na odhalovanie neplatičov daní v Taliansku.