Ján Mičovský

Ján Mičovský

PracoviskoŠtátny podnik Lesy SR
Dátum prípadu2009

„Všetko, čo som spravil, stálo za to. Hoci som veľa stratil, môj zisk je zjavný. Nie je materiálny, nie je trojrozmerný. Je to presvedčenie, že tento svet môžeme meniť. Existuje na to jedna ťažká, no funkčná cesta. Treba meniť sám seba. Snažiť sa o drobné krôčiky vylepšenia vlastnými silami. Tie keď sa zrátajú, tak dokážu meniť svet.“

 

Ján Mičovský sa stal verejnosti známy po tom, ako v roku 2009 uverejnil otvorený list generálnemu riaditeľovi štátneho podniku Lesy SR Jozefovi Minďášovi, kde upozornil na šafárenie s majetkami a na rôzne záujmové skupiny, ktoré si v podniku uzurpujú moc.

“Zdá sa mi však, že situácia nadobudla parametre, ktoré nielenže poškodzujú štátny podnik, ale môžu viesť k ohrozeniu samotnej podstaty štátnych lesov. Nuž a na tom sa v záujme zachovania si sebaúcty podieľať naozaj nechcem,” napísal J. Mičovský v otvorenom liste.

Otvorenému listu však predchádzali stretnutia, ktoré neviedli k žiadnym záverom. Naopak, postupne sa pre podnik stávali problémom on i jeho kolegovia, a nie fakty, na ktoré poukazovali.

Po uverejnení otvoreného listu, ktorý vyvolal medzi lesníkmi veľký ohlas, súhlasné stanovisko vydalo aj združenie závodných výborov Odborového zväzu Drevo – lesy – voda. Spolu so svojimi kolegami spustil J. Mičovský petíciu Ľudia pre lesy a podali aj trestné oznámenie. Aj vzhľadom na pomerne silný tlak verejnosti sa generálny riaditeľ Lesov SR vzdal funkcie.

O pár mesiacov neskôr odišiel zo svojho postu aj minister pôdohospodárstva Stanislav Becík. Jeho odchod z postu ministra bol zdôvodnený „personálnou politikou pri obsadzovaní postov členov vedenia š.p. LESY SR“.

Nové vedenie na čele s generálnym riaditeľom Jánom Beňom však pokračovalo v koľajách toho predchádzajúceho. Lesníkov, ktorí sa ozvali voči rozkrádaniu štátneho majetku, neodmenili, práve naopak. Komunikačný odbor, na ktorom pracoval aj J. Mičovský, zrušili a zamestnancov presunuli do lesníckeho a drevárskeho múzea. Tam ich čakali nedôstôjné pracovné podmienky, ktoré vyústili aj do výpovedí lesníkom. J. Mičovský, hoci sám výpoveď nedostal, zo solidarity so svojimi kolegami odišiel dobrovoľne.

“Ak voči tomu neurobím nič, budem sa hanbiť do smrti,”

Ján Mičovský

Príbeh lesníckeho centra publikoval J. Mičovský v roku 2010 aj knižne. V tom istom roku neúspešne kandidoval na post nového generálneho riaditeľa Lesov SR a dostal aj ocenenie Biela Vrana.

Od roku 2012 do 2016 bol poslancom Národnej rady SR.

 

Autor videa: Aliancia Fair-Play