Oto Žarnay

Oto Žarnay

PracoviskoOA Polárna v Košiciach
Dátum prípadu2013

Oto Žarnay bol učiteľ slovenčiny a zároveň predseda Rady školy Obchodnej akadémie (OA) Polárna v Košiciach. Začiatkom roku 2013 prišiel pri kontrole školských zmlúv a faktúr na viaceré nezrovnalosti, na ktoré upozornil vedenie školy. 

V čase, keď škola šetrila na mzdách, našiel paušálnu zmluvu na právnické služby od advokátky Aleny Rudohradskej v mesačnej výške 550 eur – približnej výške platu radového učiteľa na OA Polárna. Následným preverením faktov vysvitlo, že advokátka Rudohradská v minulosti podnikala s bratom krajského šéfa školstva Štefana Kandráča a právne služby poskytovala aj iným školám v jeho pôsobnosti, napríklad v Michalovciach alebo Spišskej Novej Vsi.

Keď sa O. Žarnay začal zaujímať o pravý dôvod týchto platieb, nielenže sa mu nedostalo dostatočného vysvetlenia zo strany riaditeľa, ale navyše si ho pozval na koberec sám Štefan Kandráč. Výsledkom svedomitého výkonu povinností predsedu rady školy bolo, že po 17 rokoch pôsobenia na OA Polárna, dostal O. Žarnay výpoveď z údajných organizačných dôvodov. Riaditeľ školy Peter Ivan prerozdelil úväzky iných učiteľov a onedlho prijal nového, keďže kapacita po pánovi Žarnayovi škole chýbala. Nadbytočným sa taktiež stal učiteľ telocviku Milan Matejovský, ktorý ako jediný na porade verejne vyjadril názor, že ide o korupčné správanie. 

Pánovi Žarnayovi dal za pravdu aj krajský kontrolór. Obstarávanie právnych služieb vyhodnotil ako netransparentné a nehospodárne v plnej výške. Obchodná akadémia Polárna premrhala 12 000 EUR. Vo februári 2016 mu dalo za pravdu aj vyšetrovanie Najvyššieho kontrolného úradu. NKÚ pritom našiel aj ďalšie pochybenia.

Po výpovedi sa O. Žarnay nenechal zlomiť a rozhodol sa dosiahnuť spravodlivosť súdnou cestou. V máji 2016 rozhodla sudkyňa Okresného súdu Košice II Monika Géciová v spore medzi pánom Žarnayom a školou, na ktorej kedysi učil, tak, že škola postupovala v súlade so zákonom a výpoveď je platná.

O. Žarnay dostal za svoje protikorupčné aktivity v roku 2013 ocenenie Biela vrana. V roku 2016 úspešne kandidoval za poslanca Národnej rady SR.

Autor videa: Aliancia Fair-Play