Riaditeľ protikorupčného odboru: Nie som len bábka

Dostal Černáka do väzenia, za Radičovej šéfoval boju proti korupcii, potom odišiel do USA.
Po návrate mu premiér Fico dal na starosť prevenciu korupcie na Úrade vlády.
Prečítajte si rozhovor týždenníka Týžden s Petrom  Kovaříkom. 
Foto: Denník N Už päť mesiacov ste vo funkcii a sám nemáte legislatívnu právomoc, takže každý váš návrh musí byť posvätený vašimi nadriadenými, teda premiérom, predpokladám. Ako často sa stretávate s pocitom, že vaše návrhy odmietajú a ste tu len pre lepší imidž vlády?

Zatiaľ pocit frustrácie nemám, lebo z krátkodobých a strednodobých cieľov sme otvorili zákon na ochranu oznamovateľa korupcie. Bola tu jasná objednávka, že tento zákon treba skvalitniť. Nejaké podklady nám dalo OECD, niečo sme vedeli z vlastnej praxe. Mimovládne organizácie prišli s myšlienkou zriadenia osobitného úradu, čo bolo revolučné, a teraz sa musia spočítať všetky ekonomické dopady zriadenia takéhoto úradu. To nás trochu brzdí, ale zákon je inak hotový a nestretol som sa s nijakým odmietnutím. Mojou predstavou je pozrieť sa v budúcnosti aj na lobing, majetkové priznania polície či štátnych úradníkov.

To je ešte hudba budúcnosti. Zákon na ochranu oznamovateľov korupcie je však už hotový?

Áno, kostra zákona a jeho paragrafové znenie je už hotové. Na základe tohto zákona by mal vzniknúť úrad na ochranu oznamovateľov korupcie, ktorý by sa podľa mojich predstáv mohol stať aj úradom na ochranu verejného záujmu, ktorý by riešil ďalšie veci, napríklad integritu osôb. Ak táto inštitúcia bude kreovaná slušným spôsobom, môžeme jej postupne pridávať právomoci a využiť ju na ďalšie činnosti. S tým premiér zatiaľ nemá žiadny problém.


Čo prakticky bude zriadenie takého úradu znamenať?

Že keď bude mať napríklad nejaký nový Filip Rybanič podozrenie na korupčné praktiky pri pohľade na bankový účet prominentného klienta, nahlási to úradu a ten mu poskytne nejakú ochranu? úrad má zabezpečiť skutočnú efektivitu zákona. Keď niekto podá trestné oznámenie, môže požiadať vo vymedzených veciach, ktoré sa týkajú verejného záujmu, o ochranu, aby ho zamestnávateľ nijakým spôsobom nešikanoval. O tom, kto je oznamovateľ korupcie, musí logicky rozhodnúť prokurátor a svoje rozhodnutie doručí aj zamestnávateľovi oznamovateľa. Ak zamestnávateľ robí voči oznamovateľovi korupcie nejaké negatívne kroky, potrebuje na to súhlas. V dnešnom znení zákona súhlas udeľuje inšpekcia práce, po novom to bude robiť úrad, ktorý bude mať aj širšie právomoci, ako len udeliť či neudeliť súhlas, napríklad kontrolné právomoci. Úrad by mal právo aj pozrieť sa, ako sa naložilo so samotným oznámením.

Nejde však len o kozmetickú zmenu? Korupciu budú naďalej vyšetrovať policajti a prokurátori, voči ktorým má verejnosť veľmi nízku dôveru.

Nejde len o kozmetickú zmenu, práve preto, že ak bude úrad veľmi slušne vytvorený, mohol by posilniť dôveru ľudí. Ľudia budú vedieť, na koho sa majú obrátiť, úrad bude mať právo vidieť, čo sa s oznámením urobilo a bude sa zodpovedať Národnej rade. Ak vznikne oznámenie, na ktoré sa každý „vykašle“, v Národnej rade by sa to malo objaviť v správe, tá to bude prerokúvať a vzniká tam priestor na vytváranie tlaku. A podobne, ako keď sa niečo nepáčilo ombudsmanke, aj výhrady tohto úradu budú v hľadáčiku medzinárodných organizácií a štátov. ešte raz sa však opýtam: ak je kľúčové to, akí ľudia budú tento úrad viesť, ako to zabezpečíte? My v návrhu zákona vytvárame veľmi transparentný systém výberu predsedu úradu. Ten bude vybratý skupinou expertov, ktorých nominuje Úrad vlády, prezident, rada pre mimovládne organizácie, rada pre štátnu službu a ombudsman. Čiže tam budú dve silné politické entity a tri nezávislé organizácie, ktoré spomedzi uchádzačov vyberú dvoch-troch najlepších a tí budú predložení Národnej rade na schválenie. Ak tam bude takýto predseda bez politického tlaku, zvolený na sedem rokov s veľmi presnými podmienkami na odvolanie, nemal by sa báť povedať v médiách, ak vznikne nejaký problém a mal by posúvať veci dopredu.

Viac na: https://www.tyzden.sk/rozhovory/43951/nie-som-len-babka/